"ללא מעצורים" – תערוכת אופניים במוזיאון העיצוב + סוד מהעבר שלי

כשהזמינו אותי לסקר את התערוכה "ללא מעצורים", תערוכה על אופניים במוזיאון העיצוב בחולון, נדלקתי מייד.
זה המקום להתוודות. קוראים לי סיגל בן נון ולמדתי לרכב על אופניים רק בגיל 14. (כן, 14 , לא 4)

אופניים

אופני שלושה גלגים של ילדי שנות ה-60. תמונה של רונן מרקוס מתוך האתר" נוסטלגיה"

וכך הדבר קרה: כשכל הילדים קיבלו אופני שלושה גלגלים קטנים ואדומים, גם אני ביקשתי. אבא שלי קנה לי אופניים של ראלי. על שלושה גלגלים, אבל לא הקטנים האלו שהיו לכולם, אלא שלושה גלגלים ענקיים, עם סלסלת מתכת לבנה מקדימה שעליה התנוסס הסמל המפואר של ראלי.

פרסומת לאופניים המפוארות שלי - מתוך קטלוג רטרו של ראלי.

פרסומת לאופניים המפוארות שלי – מתוך קטלוג רטרו של ראלי.

הייתי מושא הקנאה של כל הילדים וכך המשכתי לרכב עד שכולם למדו לרכב על אופני שני גלגלים ובשלב הזה התבררו שני דברים: האופניים המיוחדות שלי כבר לא היו אטרקציה והם ננטשו במרפסת ושקעו בתהום הנשייה,  ואני לא למדתי לרכב על אופניים עם שני גלגלים.
איכשהו, מבחינה חברתית , כנראה שלא יכולתי לרדת מאיגרא רמא בה הייתי לבירא עמיקתא של זו שלא יודעת לרכב על אופניים וכך פשוט העובדה הזו הוצנעה בפני הציבור הרחב.

מכאן התניידתי בסקטים ואף אחד לא ידע שאני לא יודעת לרכב על אופניים.

טיול אופניים בצפון – 1981

מי מחברי התיכון שלי שקורא עכשיו, בטח מצקצק בלשונות ואומר שזה לא הגיוני. בגיל 16 כבר הייתי רוכבת אינטנסיבית שלא ירדה מן האופניים, קייץ וחורף. שמש וגשם, מכנסיים קצרים או מעיל רוח כתום (אדידס, משהו משהו) לבית הספר, לאימונים בתל אביב (עשרה ק"מ הלוך ועשרה ק"מ חזור, כולל עליות) ובכלל.

אופני ביאנקי -

אופני ביאנקי– בתקופת הזוהר של אוטוביאנקי.

בגיל 14 קנו לי אופני ספורט של ביאנקי, אחרי שאירית, לימדה אותי לרכב. למדתי לרכב על אופני הספורט של פורת, אחיה והיא רצה אחרי במשך יומיים. יומיים כואבים (נופלים מגבוה, בגיל 14…) אבל אחרי יומיים ואחרי כמה התרסקויות לתוך מכוניות חונות – הפכתי לרוכבת על אופני ספורט. אגב, לקח לי עוד כמה שנים עד שהייתי מסוגלת לרכב על אופניים בישיבה "רגילה".

פרסומת ישנה של ראלי - השטיח האדום

פרסומת ישנה של ראלי – השטיח האדום

אז כבר הבנתם שאופניים ואני זה אהבה גדולה למרות שהתחילה מאוחר, יחסית, נכון?
בינתיים הפכתי לאדריכלית, רגישה לעיצוב ובנוסף חובבת וינטאג' (עוד מהתקופה שקראו לזה אוספת ג'אנק..) ולכן התערוכה המופלאה במוזיאון העיצוב בחולון, "ללא מעצורים" היתה חוויה מרנינה ומרגשת על כל ארבעת החלקים שלה.
איך שנכנסים למוזיאון מוקרן סרט ב"לופ" שצולם ע"י רוכבי אופניים מכל הארץ ששלחו צילומי רכיבה . זו מין נקודות מבט מ"מעוף הרוכב". יפה ביותר. time path - collage - 500 חובבת הווינטא'ג שבי הוקסמה מ"ציר הזמן" הממוקם המסדרון. התערוכה סוקרת כאן את החידושים שחלו מן האופניים הראשונים בשנת 1790 ועד לימינו כשאת ציר הזמן מלווה קו כחול וליד כל נקודת ציון בהיסטוריה של האופניים יש אייקון גרפי עם סימון החידוש, בכחול, ומתחת הסברים מפורטים על הדגם והמשמעות שלו. bicycle - vintage2 - 1000 ותמונות תקופתיות, old bicycle - 1 - 1000 old bicycle - 2 - 1000 וסרטונים מלבבים, model - 2 - 700model - 1 - 700

ודגמי אופניים זעירים ממוזיאון האופניים של אלון וולף. (ועוד כמה הפתעות שאשאיר לכם לגלות) החלק השני של התערוכה הוא סוג של רטרוספקטיבה של האופניים בארץ, גם הוא מתוך מוזיאון האופניים של אלון  וולף. israeli collection-500

חוץ מאופניים שונים, israeli add - collage 2-1000 היה שם אוסף מדהים של כרזות, israeli add - collage 3 - 1000 מודעות ואביזרים וצילומים תקופתיים. israeli add - collage 1 - 700 שימו לב כמה אחת הכרזות מזכירה את הכרזה האופנתית של ראלי, משנות ה-50, שהעליתי כאן קודם.

sammlung-gr

תמונה מתוך האוסף של האדריכל, האספן ורוכב האופניים האוסטרי,  Michael Embacher

החלק השלישי מרשים ביותר ומפתיע ומרגש ומרענן. מדובר ב-46 זוגות אופניים מתוך האוסף של Michael Embacher internet collage - 1000

האתר שלו מקושר לתערוכה עם מסכים אינטראקטיביים וכסאות נדנדה נוחים לידם. exebition-1000

האופניים תלויים על קורה מתפתלת בחלל התצוגה ומציגים רגעים בהיסטוריה האנושית, ליד חדשנות, יחודיות (אופניים שהשרשרת שלהם מצופה זהב!!) והמצאה. מה שיפה זה שאופנים הם כלי יומיומי שמלווה אותנו משנת 1790 והעיצוב שלהם משתנה לפני התקופה, הצרכים, החדשנות והטעם. אציג כאן כמה זוגות אופניים בלבד, כדי שלא אהרוס לכם את ההנאה מלגלות דברים בעצמכם.

bsa paratrooper-collage - 1000
Paratroopr – אופני צנחנים מתקפלות של BSA – אופנים איתן צנחו בעלות הברית במלחה"ע II. הגוון שלהן חאקי והן הוצנחו מקופלות והשלדה היתה צריכה להיות מספיק מאסיבית. לאחר הנחיתה נסגרו מספר פרפרים וחוזקו מספר ברגים והצנחן יצא לרכיבה בשטח.

budy bike - collage - 1500

Budy bike – אופניים לשני רוכבים זה לצד זה – אופנים לזוג, אבל לא טנדם, אלא ישיבה זה לצד זה (!!!). שימו לב שאי אפשר לרכב אלא בשניים, המאזנים זה את זה. הרגל הפנימית של כל רוכב, איננה מפדלת ורק אחד הכידונים באמת מתכוונן ואילו השני מקובע.

ski bike - collage

Capo – אופניים לשלג

saroyan-700

החלק הרביעי והאחרון של התערוכה הוא זה שמרגש, מקפיץ את האדרנלין ומצית את הדימיון אצל המעצבת והממציאה שבי. בחדר אחד, ריכזו אוצרי התערוכה חידושים והמצאות בתחום האופניים ועיצובן. model bike - 700חלק מהעבודות הן עבודות של סטודנטים ויש שם מודלים ושרטוטים נפלאים לאופניים מתקפלים, ולאופניים הגדלים ומתאימים עצמם לגדילה של הילדים. התערוכה גם מציגה עיצובים והמצאות שפורסמו ברשת ואשר יוצריהם אישור למוזיאון להציג. האוצרים השאירו מקום רחב להמצאות ועיצובים חדשים בהתאם למה שיתפרסם ברשת במהלך התערוכה.


למשל, איקאה האקינג – אופניים משני שרפרפי frosta של המעצבים samuel bernier + andreas bhends,  איך להרכיב אופניים משני שרפרפים של איקאה ועוד כמה חלקים במדפסת תלת מימדים קונוונציונלית. באתר יש תכניות ושרטוטים לרווחת הגולשים וגם סרטון הדרכה כיצד להרכיב.

5_camperbike3

או קראוון לרוכב אופניים של המעצב Kevin Cyr. (יש בתערוכה עוד כמה ווריאציות על הנושא) hilda bicycle-700 אתמול, בעיצומה של כתיבת הרשומה, ראיתי את חניון האופניים הזה, פה אצל השכנים ממולי. אופניים, בהוויה הישראלית, הם קודם כל חווית ילדות. נכון שבשנים האחרונות האופניים התעלו מעבר לכלי תחבורה או משחק והפכו לסמל סטאטוס, נבנתה סביבן תעשית אופנה ועיצוב שלמה, והם הפכו לציר מרכזי בתעשית הפנאי, אבל לפני ולפנים הם של עולם הילדות.

for kids - collage - 1000

חוברת עבודה והתבוננות לילדים. מרתק!

גם אוצרי התערוכה חשבו על הילדים והכינו תכנית מדהימה לחופשת חנוכה שכוללת פעילות חקרניות, והתנסויות על אופניים מיוחדים ומוזרים ברחבת הכניסה. יש פעילות משפחות וילדים בשבתות בשעות 11:00 -17:00.יש סיורים בלשיים, הדרכות לטיפול באופניים ועוד.
בנוסף, כל יום שישי תגיע למוזיאון "אושיית אופניים" ותסביר ותקיים שיח בנושא אופניים בין 10:30 ל11:10. יש בתערוכה עוד אטרקציות אבל לא ארחיב יותר, בעיקר מתוך הרצון שתלכו לראת בעצמכם.
עוד פרטים, באתר המוזיאון.

4 תגובות בנושא “"ללא מעצורים" – תערוכת אופניים במוזיאון העיצוב + סוד מהעבר שלי

 1. motior

  נראה נחמד וגם מעניין, למרות שאני לא מעריץ נלהב של אופניים.

  אגב, לא קיבלתי הודעה על הרשומה הזאת למרות שאישרתי את המנוי.

  1. סיגל בן נון מאת

   הי מוטי,
   שמחה שאתה כאן. הכי בית שאתה כאן, אתה משפחה מ"תפוז". אנסה לבדוק אם יש בעיה. בכל מקרה – אמור להיות מופץ עד 19:00, אז אולי תקבל יותר מאוחר… אשמח על עדכון .בינתיים בודקת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.