חמישים קסמים של סגול

לכל אחד יש צבע שהוא הכי אוהב. צבע שכאשר הוא מביט בו מתרחב ליבו ואושר קל, או לפחות שמחה מתפרצת, ממלאים אותואם עצרתם רגע וחשבתם על הפתיח שליוהרגשתם שהאמירה הזו איננה נכונה לגביכם אז, לדעתי, אתם אחד מן השניים, צבע הוא לא חלק מן האינפורמציה שאתם מתייחסים אליה ומעבדים אותה, או שאתם דווקא עוסקים בצבע כמקצוע או כתחביב ואתם מרגישים שאתם אוהבים הרבה צבעים ולא מעדיפים אחד. בתור כאלו בוודאי אתם אוהבים שילובים מיוחדים, אבל לא צבע יחיד.

שילוב צבעים לפי Design Seeds

אבל, אם תנסו להיזכר בילדותך שלכם, מה היה הצבע האהוב עליכם (אולי אפילו הוא השתנה לפי תקופות), אני בטוחה שלאחר פשפוש קל בזיכרון תמצאו אותו. בתור ילדים אנחנו הרבה יותר פשוטים וישרים וכנים עם עצמנו והכי חשוב, הרבה פחות מתחכמים.

הילדות שלי בהירה לגמרי מן הפן הזה. אני אהבתי סגול. לא הבנתי איך אנשים אחרים יכולים לאהוב "הכי" צבע רגיל כמו צהוב או ירוק.

זהו הסגול שהיה "הכי יפה בעולם" במשך רוב ילדותי

הסגול המיוחד שלי, הצבע שהכי אהבתי היה גוון מאוד מסוים. סגול אדמדם קצת, מה שנקרא באנגלית Purple . אפילו הכרחתי את אבא שלי לצבוע לי קיר בגוון הזה (מה שהיה כרוך בלערבב מגוונים בדלי צבע עד שאמרתי לו שזה "נכון"). הייתי מאושרת רק מלהביט בקיר שאגב, היה צבוע בסופרלק מבריק ולכן היה נראה מפואר ומרשים ביותר. בעיני הילדה שלי, כמובן.

השפה שלנו מאוד דלה בשמות גוונים (צבע – הוא החומר. אבל זו המילה העממית גם לחומר וגם לגוון. זה אם רוצים להרחיב את נושא דלות השפה שלנו. מכאן אכתוב בשפה נכונה ואתייחס לסגול כגוון) סגול הוא עולם ומלואו של גוונים כל כך שונים זה מזה ולכולם השפה יכולה לקרוא רק סגול.

חציל, סיגליות וויסטריה – הטבע צובע באין סוף גוונים של סגול.

באופן טבעי השפות והאנשים מצאו דרך ברורה וקלה  לתת שם לגוונים והם נושאים שמות של דברים מן הטבע בעלי אותו הגוון. כך יש לנו גוונים בשם לבנדר, לילך (Lilac) וחציל. באנגלית יש גם Violet שהיא הסיגלית וזה בדיוק הגוון שלה לעומת Purple שהוא אדמדם יותר ויש עוד שמות לגוני הסגול על שם אבנים, צמחים ופירות. עוד קצת על הסגול אפשר לקרוא בויקיפדיה.

אצלי זה התחיל עם קופסת עוגיות ג'ינג'ר שקניתי בחנות IKEAבמילנו, בעת לימודי שם. קניתי אותה רק בגלל הגוון של הקופסא. רק אחר כך התאהבתי בעוגיות שהיו בה. מאז אני קוראת לגוון הזה "התכלת שלי". עם הזמן הבנתי שתכלת תכלת, אבל מה שאני אוהבת בגוון הזה זו הנגיעה הסגולה שבואני מוכנה, בכל רגע נתון, ליטול מברשת בצבע בגוון הזה ופשוט לצבוע ולא להפסיק. רהיטים, קירות, בתים

קולאז' תמונות מן הרשת. בחיפוש: Windows Of Provence

כשהייתי בפרובנס התרגשתי מהתריסים ולמדתי שלתכלת שלי קוראים לבנדר ויש לו מנעד גוונים מסוים ואת כולו, כולו, אני פשוט אוהבת.

יש לי בבית שני קירות צבועים בסגול ושתי מגירות בשולחן כתיבה ישן שצבעתי. אפילו השער המשופץ בכניסה לחצר שהוא בגוון בורדו, אבל יש לו את אותה נגיעה קסומה של סגול.

מידי פעם אני מצרפת לאוסף שלי עוד משהו בגוון הקסום הזה ואפילו קיבלתי פעם מחברה מאג עם נקודות לבנות רק כי אמרתי לה שזה הגוון שאני הכי אוהבת בעולם

קיר סגול שפשוט אי אפשר להתעלם ממנו
http://www.flickr.com/photos/mytvc15/4728345103/in/photostream/

הסגול הוא צבע לא פשוט לשילובים ויש לו את העוצמות שלו. יש בו משהו מלכותי שדורש בלעדיותאם כי ביחסים מדוייקים הוא הולך נפלא עם צהוב (גם המשלים שלו וגם צבע אבקני הפרחים) ועם ירוק (גוון העלווה המקיף את הפריחהבגווניו הכהים הוא דרמתי ומפואר ובגווניו הבהירים הוא מרגיע, רומנטי ופסטורלי.

ספריה מושלמת – Isabel Quiroga  Storyteller Bookcase

סגול הוא לא כל כך פופלרי כמו שהוא היה צריך להיות, לטעמי. השימוש שלו בעיצוב פנים ואדריכלות הוא מועט, יחסית, זהיר אבל תמיד נראה מהפכני ומרשים. 

 חדר רחצה צבוע בלוונדר

לכן כל כך שמחתי לגלותבעזרתו האדיבה של גוגל את הבלוג עולה על העיצובים של שילה אשוואל (שם בדויואת הרשומה היפיפיה עיצוב בצבע הלוונדר. עוד תמונות של עיצוב פנים עם גווני סגול אפשר לראות בouremptynest, ברשומה:  Hint of Purple  וגם בבלוג  Decorica ברשומהThe Color Purple.
ואם תרצו לראות עוד סגולים שאהבתי, כנסו ללוח הסגול בפינטרסט שלי.

אי אפשר שלא להחסיר פעימה מול היופי המושלם הזה של שדות הלבנדר של פרובנס באביב, נכון?
ט' הזכירה לי את השיר הסגול :

24 תגובות בנושא “חמישים קסמים של סגול

  1. סיגל בן נון

   איזה יופי!
   חשבתי להכניס את אהרון לרשומה כולל צילומים מהספר שיש לי בבית (עוד מימי ילדותי שלי)אבל איכשהו לא יצא.
   אני שמחה שאהבת את הרשומה (ואת הצבע)
   איזה כייף לי!

 1. Inbal W

  נפלא! אוהבת מאוד את הסגולים וביחוד את הלוונדר.
  רשומה מעוררת השראה.
  הצבע החביב עלי הוא תכול לוונדר, ותכלת, יהאמת שלאחרונה כל הצבעים רוקדים לי בנשמה. כמו התיק הצהוב שקניתי לי. חגיגה.

  1. סיגל בן נון

   עינבל,
   אלו בדיוק הגוונים שלי, כפי שהבנת. דווקא עם הצהוב קשה לי למרות שיש לי תיק צהוב, נעליים צהובות ואפילו צעיף צהוב. אני באמת אוהבת את כל הצבעים (מלבד צהוב שקשה לי איתו, כאמור)ויכולה להשתולל איתם בכל המדיות. אבל הכי הכי – לוונדר תכול. אין עליו. שמיימי.

 2. איריס ורשבסקי

  לוונדר-תכול גם בעיניי הוא שמיימי, אלגנטי, אינטלקטואלי וחמים.
  וזה בכלל לא פשוט לשלב אותו בעיצוב חללים. את גורמת לי להרהר בצבעים
  הסובבים אותי ומה פשרם עבורי..

  1. סיגל בן נון

   איריס, איזו תגובה משמחת כתבת לי!
   מסכימה איתך לגמרי לגבי הגוון הזה, אך מה שמשמח אותי יותר מכל הוא שהרשומה שלי גורמת לך להרהר בדברים ובפשרם. זה הכי חשוב בעבודה שלנו.♥

 3. דנא

  קראתי את המשפט הראשון ונלחצתי… מזל שהמשכתי לקרוא. כמו שאת מבינה אין לי היום צבע אהוב ש"עושה" לי את זה במיוחד אבל גם אני מאד אוהבת תכלת-לוונדר.

  1. דנא

   הממממ… האמת? לא. גם בתור ילדה לא היה לי צבע מועדף.תמיד גם הייתי נבוכה כששאלו אותי-הרגשתי "לא בסדר" שאין לי איזה צבע אחד שאהוב עלי יותר מהכול. תקופה ארוכה אבל שנאתי כתום.

 4. Anonymous

  אני לא מבינה איך את קושרת את התכלת לוונדר לסגול חציל,
  התכלת לונדר הפסטלי מקסים עדין ואצילי,
  ויפה,
  הסגול חציל, מאסיבי, כבד ומכוער,
  איך הם קשורים ביחד?

 5. Anonymous

  סיגל כיף של פוסט
  בילדותי כמו בילדותך אהבתי את הסגול שציינת ואפילו שם החיבה שלי היה "סגולה"(קוראים לי סיגל)
  קצת חזרתי אליו ואת דלת המקלחת צבעתי בסגול זה והקרמיקה בריצוף
  וציירתי תמונה שעיקרה סגול עם שילוב של תכלת וצהוב

 6. איילה

  איזה פוסט משמח ומעשיר,
  גם אני מאוד מאוד אוהבת את צבע הלוונדר, ואף יותר את ריח הלוונדר.
  בילדותי אהבתי מאוד את הפוקסיה, חברות שלי חשבו שהשתגעתי ושזה צבע "חוצפני" ו"בולט" אז במשחקי ילדות כששאלו אותי מה הצבע האהוב עלי, אמרתי ירוק, אבל בתוך תוכי זה היה כמובן וורוד פוקסיה.

 7. ע נ נ ת

  לוונדר זה גם פרח נהדר, עם ריח מצוין 🙂
  בעברית שמו אזוביון, ודווקא לאזוביון הדגול בארץ יש גוון סגול עז ולא גוון לוונדר.
  לאזוביון המדברי דווקא יש גוון לוונדר.

  תמיד אהבתי את "אהרון והעפרון הסגול" – את יודעת שיש לו גם המשכים?
  http://www.amazon.com/Crockett-Johnson/e/B000APG8L0/ref=sr_ntt_srch_lnk_1?qid=1365346357&sr=8-1

  1. סיגל בן נון

   אני מתה על הסגול של האזוביון הדגול הוא ממש קסום! ומרגש. ניסיתי כמה פעמים והוא לא הצליח לי. אבל לשכנים הוא מצליח (יש להם המון שמש בגינה) אז אני נהנית להביט בו. האזוביון עם הפרח החיוורייני (איך קוראים לו) הפך אצלי ממש לעץ.

   הרולד??! איזה שם חמוד! יותר נחמד מאהרון. ולא, לא ידעתי שיש המשכים.

  1. סיגל בן נון

   את צודקת. הוספתי (בקישור פרימיטיבי – כי את הגרסא הזו לא הצלחתי אחרת)
   מה, אין לך צבע אחד שאת הכי-עוד-יותר אוהבת?

   אכן רשומות משלימות. שוב צודקת ♥

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.