הרגע בו ניגלה הקסם או איך גיבוב של רעיונות וחומרים הופך לאדריכלות

פורסם לראשונה ב"תפוז" בתאריך 23 אוקטובר 2012

הרגע הזה הוא כמו מכה במפתח הלב. הנשימה נעתקת לשבריר שנייה אבל להבדיל ממכה כזו, מייד לאחר מכן הגוף מתמלא צלצולי אושר וחיוך ענק נמתח לרוחב הנשמה. תחושה של עוצמה, של הבנה ושל הארה. תחושה שקשה מאוד להעבירה במילים ולכן אני כל כך מתפתלת, יודעת שמי שחווה יבין מייד על מה אני מדברת ומי שלא, רק יוכל לנסות ולדמיין.

קסם היצירה ניכר באיזה רגע קטן ובר חלוף כאשר הדעת תופסת את השינוי, המטמורפוזה שעבר הרעיון או החומר הראשוני והפך לדבר אחר. הופך לדבר אחר, בזמן הווה, יהיה הניסוח המדוייק יותר. כי הרגע הקסום של הגילוי כמוהו כהארה. כאן ועכשיו.

בית בחדרה – בשלבי בניה שונים

הקסם עצמו שזור בתהליך מתחילתו ולפעמים עוד מלפניו, אבל הוא ניכר ברגע אחד של הארה. “וואו" יאמרו אנשים, “יוווווווווו" יאמרו אחרים את מה שהרגיש איש אחד שיצא עירום מהאמבטיה וצעק ברחבי עירו "אאוריקה".בכל יצירה יש את הרגע הקסום הזה. רגע ההכרה בשינוי. רגע עם עוצמה "טטריסית" כזו כשהכל נופל למקומו ומתחבר, מתגלגל ונהיה אחר. כמובן שזהו רגע סובייקטיבי לגמרי והוא תחושתי ואישי.
זהו, ללא ספק, רגע של שיא. נכון, גם התוצר הסופי הטוב והמצויין הוא מספק. אבל רגע הקסם הוא אקסטטי לחלוטין, ומשלח את הדם בקצב הולם ומקפיץ את הלב שמתרונן. הרגע הזה הוא תמצית האושר.

בית במושב אמץ – תמונות לפני ואחרי השיפוץ

הקסם הזה נצפה רבות בעבודות יצירה קטנות.ההתרגשות הזו כשתופרים תיק, או סורגים, משפצים רהיט או אפילו צובעים מסגרת בתרסיס צבע ולפתע משהו אחד הופך לאחר, יכולה להיות די תכופה, יחסית.
אצלנו, האדריכלים, האינטרוולים בין רגעי ההתהוות של הקסם, מרוחקים מאוד זה מזה בשל גודל הפרוייקטים ואורכם. קחו בחשבון שמתחילת תכנון של פרוייקט ועד לחנוכת הבית אנחנו מדברים על כשנתיים ימים.. יתכן שנדירות הרגעים מעצימה את ההתרגשות ואת זה באתי להראות לכם היום.

בית במושב פתחיה – תמונות לפני ואחרי תכנון ה"שדרוג".

אני מתעדת הרבה את הפרוייקטים שלי. שומרת את כל גלגולי התכנית בקובץ אחד. אני מצלמת כל שלב, כל ביקור עד שאפשר יהיה להרכיב סרט של התקדמות הבניה.אי אפשר לחשוד בי שאינני מכירה את החומר או שלא נהיר לי כיצד יראה הבית עם טיח, או שמשהו בכלל מפתיע אותי ביצירות שלי. ובכל זאת, בכל פרוייקט, משורטט וסגור עד הפרט הקטן ביותר, יש את הרגע הזה שאני אומרת לעצמי (בלב) “יא, איזה יופי! איזה כייף!!” וכמו מתעוררת בי תמיהה “איזה פלא, כיצד כל זה נהיה לבית?” זה רגע מלא אהבה וגם קצת גאווה, כמובן, אבל מתגנבת גם פליאה של עוצמת הקסם. קסם היצירה.

בית בכפר בן נון – תמונות במהלך הבניה
אני חושבת שבשביל הרגע הזה בדיוק אנחנו חיים, אלו שחייבים ליצור.
מאחר והרגע הזה הוא סובייקטיבי לגמרי וכל לב מתרונן ברגע הכרתי אחר, אני יכולה רק לנסות ולהראות לכם את שלב החומר ושלבים שלאחריו. יש שיראו בזה סוג של "לפני-אחרי", אבל אני מנסה להראות את מה שהיה אצלי רגע ההכרה בקסם.
כל אחד מהפרוייקטים המצולמים כאן יקבל, בשעתו, תיעוד צילומי ומן הסתם גם רשומה בבלוג. כרגע הפרוייקטים האלו מנציחים את קסם היצירה וגורמים לי אושר גדול/
שובך עץ "משומש" – לפני השיפוץ ובמהלכו

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.