המדבר שלי

פנים רבות למדבר והן רבות כמו פניו של אדםיש פנים שרואים מבחוץ ויש פנים שניכרות רק פנימהיש מדבריות עם חולות חלקים ויש מדבריות עם סלעים חדיםיש נקיקים ונאות מדבריש דרכים ויש חופיםלכל מדבר יש את הנוף שלו ואתה לומד להכירו רק כאשר אתה בתוכווהוא בתוכך.

אני חושבת שאת המדבר הראשון שלי חוויתי דרך הספרים – כמובןאבל רק לאחר שחוויתי את המדבר בגופיידעה נפשי להבין שמה שכתוב הוא כל כך מדוייק. “הנסיך הקטןשל אנטואן דה סנט אכזופרי מתחיל ומסתיים במדבר.

מתוך: http://maritbenisrael.wordpress.com/2012/09/30/%D7%94%D7%A4%
D7%95%D7%A1%D7%98-%D7%94%D7%A9%D7%A0%D7%99-%
D7%A2%D7%9C-%D7%94%D7%A0%D7%A1%D7%99%D7%9A
-%D7%94%D7%A7%D7%98%D7%9F/

הפעם הראשונה שהכרתי את המדברממשהייתה בשנת 81' כאשר הייתי בת 18היה זה טיול השחרור של חברי דאז ונסענו אל מעמקי מדבר סיניאז הבנתילראשונה, מדוע אנשים אוהבים את המדברהתאהבתי גם אנימן שקט אינסופי שמלווה אותך אל תוך עצמךהמדבר נראה כמו אין סוף של חול והרים מחובק ע"י אינסוף של תכול השמיים והאויר החם מלחך בך ומלטף בך וכל כולך מתמסר אל החיבוק הזה

סיני, עין-אום-אחמד, קייץ 1981

חזרתי מהמדבר אחרת לגמריאבל לא ידעתי זאת עדייןמרוץ החיים סחף אותי ובפעם הבאה שהייתי במדבר הייתי כבר אמא לשני קטנים שחגגו להם במשך חמישה ימים בין שמיים וחול וים בביר סווירחודש לפני הפיגוע בטאבהחודש לפני שהפקיעו מאיתנו את השלווה של המדבר הזה.

סיני, ביר סוויר – http://cafe.themarker.com/image/145091/

אבל אז הבנתי שאני שבוייה בקסמו של המדבר וכאשר אני איתו אני בעצם איתימין ריכוז כזה פנימה בתוך האקוסטיקה והתרמיקה המיוחדות לו הוא נותן מן שלווה לגוף ומאפשר להתרכז בנשמה הפנימית.

כשאחותי עמדה לחגוג ארבעים סתווים ידעתי מה אני רוצה בשבילהטיול נשים במדברכרגילחשבתי שאני המצאתי את הגלגלאבל לשמחתי ליה נאור כבר המציאה זאת לפנירקמתי איתה את הקווים הבסיסיים של הטיול ויצאנו לדרך.

בדרכים עקלקלות וזדוניות איתרתי מספר חברות קרובותשכרתי וואן נחמד ויצאנו לדרךלאחותי לא אמרתי דבר אלא שזו הפתעהליומייםולהביא בגדי ים כמו גם בגדים חמים.

כשהיא יצאה מהבית לא היה לה מושג במה מדובר, עד שקלטה את קבוצת החברות שלה מזנקת עליה מן המכונית.
עם ליה נפגשנו במעלה אדומים והמשכנו אל תוך המדבר. למדבר יש פנים רבות, כאמור, ובינות לאזורים הצחיחים ישנם מעיינות ונחלים.

כאשר נכנסנו לנחל הראשון ראינו שכל אחד חווה את המדבר אחרת

המשכנו לטייל בנחל בנחל

העוצמות של המדבר אינן רק במרחבים הצחיחים אלא גם במים שלו ואנחנו מצאנו עצמנו משכשכות במפלונים הקטנים ונהנות מקרירות המים הצוננים בניגוד לחומו המלטף והחורך של המדבר. 

סתיו במדבר עם חצבים וחמורים.

לאחר שהתמקמנו ואכלנו וחגגנו ונהנינו, הלכנו לישון. אחד הדברים הכי נפלאים במדבר הוא השינה תחת כיפת השמיים והיקיצה האיטית עם הזריחה של של השמש.

הפעם הזריחה עלתה מעל הרי אדום ופתחה לנו כל כך יפה את היום.

לפני ארוחת הבוקר חלקנו עשו מדיטציה אל מול הרי אדום ובסיומה נשארנו לנשום קצת את המדבר ולחוש בשלווה שהוא שולח אלינו באינסופיות הקסומה שלו.

אחרי ארוחת הבוקר, ליה העבירה לנו סדנת חלומות אינדיאנים בדימיון מודרך וכל אחת כיירה את החיה שעלתה בחלומה.

שנה מאוחר יותר יצאנו כל המשפחה לסופ"ש מדברי נוסף, מחפשים את סיני בתחומי הארץ, תרים אחרי השלווה והשקט במרחבים האינסופיים של המדבר, יחד עם הריענון החד של המים הצוננים. הפעם מצאנו עצמנו בחוות זית במדבר.

האירוח הוא בטיפים או בקתות (אנחנו בחרנו בבקתה האפריקאית המבודדת יותר) וגב המים הצמוד אליה הזכיר במעט את שלוות סיני.

בדרך לעין עקב – יוני 2007
עין עקב – יוני 2007

 

בבוקר יצאנו למסע רגלי במדבר לעין עקב. רק שם מול האינסוף של הדרך יחד עם פכפוכי הנחל, הרגשתי שסוף סוף חזרתי למדבר וגם אם לא הייתי ממש לבד התחברתי שוב לשקט הפנימי הגדול.

המדבר תמיד נפלא, מרגש ומרגיע בו זמנית. הוא מלטף ומחבק ומאפשר לך להיות עם עצמך. זה  לא לבד. זה פשוט עם עצמך. כי כמה שהוא גדול ואינסופי וממלא את כל הנוף, הוא שם בשבילך ומגיב אליך.

19 תגובות בנושא “המדבר שלי

 1. motior

  בסיני לא הספקתי להיות לפני שהוחזר למצרים ואח"כ כבר לא רציתי.
  אבל כמו שתיארת לא חסרים מדבריות גם בארצנו (הנגב הוא שני שליש מהמדינה!)
  אני אוהב טיולים מדבריים אבל איכשהו אוהב יותר טיולים בנוף ירוק 🙂

 2. דנה הדר (פיטוטי)

  אני לא חובבת מדברים (יותר נכון לא חובבת חום חורך כמו שהגדרת את זה יפה) אבל הפוסט הזה ממש עושה חשק לטיול כזה ובאמת מזכיר את הצדדים היותר יפים וכיפים של המדבר!

 3. Anonymous

  אין כמו המדבר מקום מקסים ומדהים עוררת בי געגוע למדבר מזמן לא טיילתי שם ……. מקום שנראה שומם אבל בעצם שוקק חיים באהבה שלגיה

  1. Anonymous

   בודאי תמיד מתגעגעת למדבר האהוב עלי בזמנו טיילתי בו המון כרגע אין לי כל כך אפשרות לעשות זאת ליל מנוחה

 4. בעיקר פורמת

  נגעת לי בנקודה… את הקטנה שלנו לקחנו לסיני כשהיתה בת חודש וחצי ולצערי גילינו את הצד של ירדן רק בשניה האחרונה.. חבל, הייתי שמחה להעביר לילדים שלי משהו מהחוויה המדברית הרטובה/שוממת. ואגב, מעולם לא ראיתי את עין עקב ריק כמו בתמונות שלך ((-: יפה לו ככה! תודה על הפוסט.

 5. צוק יונית

  אחד המקומות האהובים עלי זה הנגב. כל כך הרבה יופי ושלווה. אנחנו מאוד אוהבים להתארח בנחל חווארים. פוסט מעורר השראה ורצון לצאת לחופשה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.