ארבעה טיפים לתכנון מחושב

אספתי לכם ארבעה טיפים ראשונים לתכנון מחושב. דברים שיש לקחת בחשבון, לחשוב עליהם ולתת לעצמכם תשובות לגבי מה מתאים לכם ומה נכון לכם.

טיפ 1איך לקבוע מה גובה השיש המתאים לכם במטבח
כיום הגובה הסטנדרטי של השיש במטבח (משטח העבודה) הוא 90 ס"מ (בעבר הגובה היה נמוך יותר ואפשר לראות זאת במטבחים ישנים ישנים) . לא כולנו נבננו בצלם הסטדנרטי ולא לכולם הגובה הזה מתאים ונוח. עבודה בגובה לא מתאים יכולה לגרום לכאבי גב, מעבר לחוסר הנוחות והמטרד.אצלי, למשל, השיש של משטחי העבודה הוא בגובה 95 ס"מ ואם תשימו לב, בגני הילדים דלעיל, המטבחון בנוי בשני גבהים: לגננות בגובה 90 ס"מ ומטבח בגובה 60 ס"מ מותאם לילדים הקטנים.
אני ממליצה לבדוק מה הגובה שנוח לכם לעבודה לישת בצק, חיתוך ירקות וכ"ד. כדאי לחשוב על המשתמשים ולמצוא את הגובה שהכי מתאים לכולם. אין שום סיבה שתתפשרו אם 90 ס"מ הוא גובה לא נוח לכם.

איך מוצאים מה הגובה המתאים לנו? – אז הנה הטיפ שלי:ראשית, אם יש לכם מטבח שאתם כבר יודעים שגובהו נוח לכם, פשוט תמדדו אותו במטר. אם לא, בחרו שולחן (בד"כ גובהן 75 ס"מ) וסדרו עליו משטח ספרים להגבהה. דמו פעולות שונות של עבודה ונסו לבדוק מה גובה העבודה שנוח לכם. כשתגיעו לגובה הזה יש למדוד עם מטר מהרצפה עד קצה הספר שנמצא בגובה המתאים. אני ממליצה לעשות את הניסויים עוד בזמן התכנון. כך, בלי לחץ, לנסות עד שמגיעים למסקנה הסופית. עם הגובה הזה תגיעו לחברות המטבחים/נגר/מעצב ומשם תתחילו לתכנן ולעצב את המטבח שלכם שיהיה תפור על פי מידתכם. הגובה הזה יכול להיות חשוב גם לתכנון הגובה התחתון של החלונות וגובה שקעי השרות במטבח.

טיפ 2 – חלונות לכוון דרום: בקייץ צל עבות, בחורף קרני שמש מחממות
אנשים מתלבטים לאיזה כוון להפנות את הסלון? היכן לשים את חדרי השינה ולאן לפתוח חלונות גדולים. בעיני אלו השאלות הכי חשובות בתחילת התכנון . זו בעצם ההתייחסות הראשונית שלנו למקום בו נבנה הבית. כאן טמון ההבדל בין בית ביער בפינלנד לבין בית בישראל במישור החוף. תכנון נכון של הבית מבחינה אקלימית יתן נוחות תרמית גבוהה וחסכון משמעותי בהוצאות המיזוג והחימום.

דרום הוא הצד המועדף עלי. (אולי כי בחורף כל כך קר לי?)
דעה נפוצה היא שמאחר והדרום הוא כוון חם ואצלנו הקיץ הוא רוב השנה אז צריך להסגר כלפי הדרום ולהזהר ממנו. לדעתי, לא כך הדבר.
תכנון נכון של הפתחים לכוון דרום יתן לנו, בקיץ הצללה ומניעת כניסת השמש מהדרום אבל בחורף נהנה משמש נפלאה, מחממת וממיסה דם קפוא .
נתוני פתיחה:
בקיץ – השמש גבוהה וזווית קרניה לא מאפשרת כניסתן לעומק הבית.
בחורף – השמש נמוכה וזוית קרניה מאפשרת כניסתן לעומק הבית פנימה.
את הנתונים האלו אפשר לנצל למטרתנו בעזרת הצעדים הבאים:

1. מעל חלונות הדרומיים מתכננים גגון/קרניז/ הצללה אופקית. קרני השמש הגבוהות בקיץ תחסמנה ואלו החורפיות לא תופרענה ממנו.
2. באזור הפתחים הדרומיים יהיה נכון לתכנן פרגולה המוצללת עם מטפס נשיר. בקיץ העלווה תתן הצללה מוחלטת ובחורף, לאחר הנשירה , השמש תכנס האופן חופשי
3. תכנון עצי צל נשירים לפי כווני השמש החמים. בקיץ צל עבות, בחורף קרני שמש מחממות.

אני ממליצה מאוד על שימוש בצימחיה נשירה כדי לשדרג את המיקרו אקלים של המבנה. יתרונות הצמחיה הנשירה מעבר לכתוב למעלה הם, תחושה נהדרת בגינה של עונות השנה הכוללות שלכת, לבלוב ופריחה. עלי הנשירה מהווים חומר מצויין לקומפוסט ומטייבים את אדמת הגינה.

טיפ 3 – הכניסה לבית, למה זה נראה כמו מחסן?
אני רואה את זה קורה בהרבה בתים. עובדים בקפידה עם האדריכל, משקיעים מחשבה עם מעצבות ומלבישות בית ודואגים לכל פרט כדי שהבית יראה טוב וישרת אותנו. התכנון לוקח בחשבון פונקציות רבות כמו חדרי שינה, חדרי רחצה. כן חדר משפחה או לא חדר משפחה, איפה הילדים ישחקו, אם יש אי במטבח או לא, כמה גדול יהיה הסלון ולמה ישמש הממ"ד. הרבה מתכננים אפילו מקדישים זמן ותשומת לב לאחסון, ארונות, נישות פתוחות ונישות סגורות ולכאורה הכל מושקע ולכל הפרטים הקדישו מחשבה.יש כמה נקודות שמתפקששות תדיר וחשבתי להפנות את תשומת לבכם להן. כולן נוגעות לכניסה של הבית, אשר בה השקענו בתאורה, דלת מרשימה ואפילו מקום לספסל מעוצב. אבל לא טיפלנו בנושא הנעליים. ערימות על ערימות של נעליים שנחלצות עם הכניסה הביתה או לידה. אם יש קומה שניה לבית אז בוודאי שאיכשהו הנעליים מוצאות עצמן נערמות בקרבת הכניסה. ככל שיש יותר בנות זה יותר בעייתי… אם תוסיפו עגלת ישיבה שחונה בהול, פשוט קיבלתם מחסן בכניסה שעמלתם כל כך לתכנן ולעצב.קבלת הפנים של בית חלומותיכם היא פשוט … מחסן.

אז מה עושים?
פשוט מאוד. מראש ולא ברגע האחרון, מתכננים ארון גדול בכניסה. ממש נישה שנסגרת בדלתות נאות. אפשר להצמיד את זה לנישת החשמל אפשר טיפה רחוק יותר, אבל אין להתעלם מן הצורך. הוא לא יעלם. בנישה הזו צריך להיות מקום למעילים וז'קטים, לבלאגן הנעליים (לא חייב להיות מסודר, תהיו מציאותיים) ואולי איזה מדף או שניים לזרוק את מבחר התיקים. קחו בחשבון אם מחכות לכם כמה שנים עם עגלת תינוק. שימו לה שם מקום. קל להחביא, קל להוציא לשימוש. מקום מצויין לדחוס מהר את הבלאגן כשההורים קופצים לביקור.

טיפ 4 – בגינה מומלץ להשאיר מקום ללא ידוע
לפני הכל, אני ממליצה על מתכנן לגינה. לא גנן, לתכנון הטכני, אלא מתכנן שמתייחס לאדריכלות ומתכנן את החדר הכי גדול בבית – הגינה שלכם ויתאים אותו לצרכים שלכם, לכיווני הרוח והשמש ולאהבות שלכם ויהפוך אותה לחלק בילתי נפרד מהבית.לא זה הטיפ שרציתי לתת. רציתי להמליץ לכם לבוא למתכנן עם בקשה אחת בסיסית, מעבר למה שאתם יודעים שאתם רוצים או לא רוצים בגינה שלכם. בקשו ממנו להשאיר לכם בגינה אזור נרחב שלא יהיה מתוכנן כלל. כן, כן, לקחת מתכנן כדי שישאיר לכם אזור לא מתוכנן. נשמע הזוי אבל הולך להיות נפלא!


הסיבה העיקרית לכך היא להשאיר לכם מקום ליצירתיות עצמית בעתיד. מי יודע מה יתחשק לכם בעוד שנה? שנתיים? חמש שנים? מקום כזה בגינה ישאיר לכם אפשרות לחזור מהמשתלה עם צמח שלא תכננתם, או עם עציץ או אביזר שהתאהבתם בו. שם תוכלו לזרוע פרחי בר או להשתולל עם גיאופיטים (פקעות) לשים ספסל מעוצב מתחת למטפס ריחני שלא תכננתם מראש וכ"ד. אצלי המקום הבילתי מתוכנן שימש הרבה שנים לזריעת פרחי בר, אחר כך צצה בו רחבה קטנה מרוצפת עצמונית ופתאום נשתלה שם תאנה ומסביב ממשיכים פרחי הבר לצוץ באביב ובשנה הבאה כנראה אחדש את הזריעה. לפעמים אני אפילו מרגישה שלא השארתי מספיק מקומות לא מתוכננים.

אם יש עוד נושאים שאתם מחפשים עליהם תשובות, אשמח לשמוע ולהציע פתרונות.

3 תגובות בנושא “ארבעה טיפים לתכנון מחושב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.