הקסם של הצבע – רשמים מסדנת צביעה מקצועית וגם טיפים והמלצות

אני מתכננת כבר חודשים לשפץ ולצבוע את המטבח שלי. ברור לי שאני אעשה את העבודה בעצמי. למה?
א. כי ככה אני.
ב. כי המטבח שלי עשוי כל כך רע שצריך לקחת החלטות לגבי כל דלת ודלת בהתאם לעיוות שלה. אני לא בנויה לעשות כאלו החלטות ב"שוּתָף”, שלא לדבר על לתת למישהו אחר להחליט.
my paintings1-1500תמיד צבעתי, תמיד חידשתי. החל מצביעה בחומרים מסורתיים לריהוט עתיק וכלה בצביעה בצבעים סינטתיים כמו סופרקריל, סופר לק ופוליאור. צבעתי כבר דלתות, ארונות, כסאות, קירות. בקיצור, כל דבר שלא זז. אבל מעולם לא צבעתי "נכון". זה לא שלא ידעתי מה צריך/ כדאי / מומלץ לעשות, אלא שאף פעם לא היתה לי הסבלנות לנסות צביעה נכונה. אני חושבת שלא הבנתי כמה הסבלנות הזו מולידה איכות.

אז מה השתנה שעכשיו הבנתי?
השתתפתי בסדנת צבע יסודית לצביעה מקצועית של רביד אביסרור פורת.
כבר הרבה זמן שאני "שמה עין" על העבודה של רביד . לא ברור לי איך פיספסתי את העובדה שהיא עשתה סדנאות צבע עד היום.
sadna furnitureהרשומה הזו, שמספרת את סיפור הסדנא, תיתן טיפים חשובים מאוד לצביעה נכונה, כולל חומרים מומלצים שהם בהישג ידו של הצרכן הסביר *. כל המידע ניתן באישורם של רביד וערן. “אין לנו סודות" הם אומרים. חמודים!

הערה חשובה: לרשומה כאן אין סיכוי להעביר את התחושה של העבודה עם החומר ובעיני הדבר קריטי. אני תמיד ידעתי שצריך לשייף בין שכבה לשכבה, שצריך להמתין ליבוש החומרים ועוד. אבל עד שלא עובדים מסודר, בנחת ובסבלנות ולומדים לחוש את הצבעים והחומרים – הכל נשאר בגדר תיאוריה. סדנא כזו היא הכרחית אם מישהו רוצה לעשות את הדברים "כיאות" ולהרגיש את החומרים. רביד וערן עונים על כל השאלות, מדריכים בכל הפנצ'רים ומעודדים אותך לא להתייאש. מחכה לי מטבח שלם ושולחן עם ארבעה כסאות לצבוע, אז זה חשוב.
chosing colors at home-1000
הסדנא שמתקיימת בנגריה של רביד וערן בכניסה לקיבוץ ברור חיל בדרום, כוללת בחירת אחד מארבעה רהיטים יפייפיים של רביד, אותו צובעים במהלך הסדנא. בחרנו שידת לילה בשביל בני הצעיר. קיבלתי רשימת גוונים (מספרים מתוך מניפות) ובחרנו גוונים מבעוד מועד.

the nagaria-1000הגענו לנגריה, הצגנו את עצמנו ועברנו לתכל'ס. כל אחד מאיתנו קיבל את הרהיט שהוא בחר, כשהוא מפורק לחלקיו וצבוע בצבע יסוד.
the workshop 1-1000

התקבצנו סביב שולחן ועליו דוגמאות הגוונים שזמינים לנו לעבודה. רביד החלה להרביץ בנו תורה כשהיא מסבירה את שלבי העבודה, ממליצה על חומרים, עונה על שאלות התם שלנו וערן מוסיף ומפרט לפי הצורך.

studying - 500

אני כבר הגעתי מוכנה (כמעט לגמרי, עוד מעט תבינו) עם מספרי הגוונים שנבחרו, אבל שאר משתתפי הסדנא היו צריכים לבחור את הגוונים. רביד הכינה על השולחן דוגמאות צבע של כל הקיים ואז התחיל התהליך המרגש של בחירת הגוונים.
color choosing - collage - 1000התלהבתי מאוד מהירוק שהיה נראה לי מתאים יותר ל"גרביים" של השידה מאשר שוב לחזור על הטורקיז. ערן עזר לי לשים את הדוגמאות ליד השידה ולראות שאני צודקת (כמובן…)
adding green - 1000
שלב 1 – הכנת רהיט לצביעה

במקרה של רהיט שצבוע כבר בצבע ישן, יש להסיר את כל חלקי הצבע הרופף ולשייף קלות את כל משטחי הצבע להסרת הברק, בלבד, וליצירת חספוס קלה שתאפשר לצבעים להספג ו"להתפס". תבחרו את דרגת החספוס של נייר השיוף לפי הצבע אותו אתם אמורים לשייף. אמרתי שצריך כאן רגש ונסיון, נכון? בסדנא היו לנו ספוגיות ליטוש עדינות בדרגה P 320  של חברת smirdex שמגיעות בגליל. ונייר לטש בדרגות נוספות: 120, 180, 220.
sfogit shiuf - mirrorבמקרה של רהיט חדש יש להסיר ממנו את האבק בלבד. ע"י לחץ אויר (בנגריה) או מטלית יבשה בבית. הסרת האבק חשובה מאוד בין שלב לשלב למען היתפסות טובה יותר של השכבה הבאה.

 שלב 2 – צביעה בצבע יסוד

צביעת הרהיט בצבע יסוד מתבצעת במכחול (לפינות קטנות) וברולר ספוג קטן. רביד ממליצה על פריימר רב תכליתי 123 של חברת זינסר. עדיף לעבוד איתו ללא דילול.
primer 123 - 1000לצבע הזה מגוון תפקידים חשובים. במקרה של צבע קיים, הוא מתפקד כמקשר (אפילו מתאים לפורמייקה, משטחי פלסטיק ואחרים שאינם עץ). במקרה של רהיט חדש הוא מתפקד כיסוד שנספג בעץ ואליו מתקשרים הצבעים הבאים. הצביעה הזו מקפיצה לעין פגמים וחורים שנהיה מעוניינים לתקן כדי להשיג תוצאה סופית מושלמת. מניחים להתייבש.
furniture with primer - 1000 כמה?
ככה וככה. תלוי במזג האוויר וביובש. אנחנו קיבלנו, כאמור, רהיטים צבועים כבר. על השלב הזה אפשר לחזור פעם שניה, אם צריך.

שלב 3 – סתימת חורים ופגמים

השלב הזה יכול גם להגיע לפני שלב צבע היסוד והוא בעצם יכול להכנס בכל שלב של התהליך. גיליתם פגם, חור, סדק – טפלו בו וסתמו אותו. אחרי שהצבע יהיה גמור ומושלם כל פגם באחידות המשטח יראה מאוד. רביד ממליצה על שני חומרים לסתימות. בכל מקרה, קנו את החומרים בגוון ברור (חום בהיר יספיק) כדי שלא תפספסו את הנקודה בה עליכם לשייף ביתר הקפדה לאחר התייבשות החומר.
quikwoodהחומר הראשון מיועד לסתימת חורים גדולים, כמו חורים של ברגים, למשל, נקרא קוויקווד והוא מרק אפוקסי. כלומר מורכב משני חומרים (בסיס ומקשה) שערבוב בינהם יוצר את הדבק. זהו חומר מהיר התקשות אז צריך לחתוך מעט ולעבוד מהר. הוא מגיע בצורת נקניק אותו פורסים עם סכין יפנית ולשים באצבעות כמו פלסטלינה עד להתערבבות טוטאלית בין שני המרכיבים. עם שפכטל קטן סותמים את החורים עם הממרח שבידינו, כשאנחנו מקפידים להסיר כל שארית שמעבר לפגם כדי להקל על השיוף העתיד.
plastuk rovere - 800החומר השני הוא מרק פוליאסטר לעץ. בצילום מופיע החומר עליו ממליצה רביד והוא מיובא מאיטליה. הגוון שלו הוא עץ בהיר שנקרא Rovere. גם כאן לוקחים מעט חומר עם שפכטל עדין, סותמים את החור או הסדק ומסירים מקסימום חומר עודף, לנוחות השיוף בהמשך. מניחים ליבוש מלא.

פזמון חוזר – שיוף וליטוש

השלב הזה לא ממוספר כי הוא מגיע אחרי כל שלב של צביעה. צביעת השכבות הראשונות על עץ מוציאה ממנו סיבים וגורמות לחספוס לא נעים של המשטח. השיוף נועד להחליק אותם, למגע היד, כמו גם נותן חספוס מיקרוסקופי שמכין את המשטח לקבלת שכבת הצבע הבאה.
yaniv working - 1000כשאנחנו רוצים לבדוק אם המשטח חלק יש לעשות זאת בעזרת המגע ולא המראה. לפעמים נקודות קטנות הצבועות באותו הצבע לא מפריעות בעין אבל כשהצבע יהיה גמור הן תבלוטנה. קחו בחשבון שבלי שיוף, החיבור בין השכבות יהיה פחות טוב.
אחרי כל שיוף, לא לשכוח לנקות מאבק.

שלב 4 – הכנה לצבע, הגנה עם מסקינגטייפ

השלב הזה נכון גם לפני צביעה בצבע יסוד, אם יש לכם חלקים של הרהיט שאינכם מעוניינים לצבוע, למשל ידיות או גומיות שלא מתפרקות, פירזולים, שילוב של חומרים אחרים וכ"ד.
masking - collage - 1000אצלי, למשל, אלו היו רגלי הבוק שנשארו חשופות ברובן. לכן הגנתי עליהן משני הכיוונים. באזור צביעת הבסיס ובאזור צביעת הגרביים.

שלב 5 – צביעה בצבע

זה השלב הראשון בו השתמשנו ברולרים והתחלנו ממש בצביעה. הצביעה היא עם צבע לקירות מסוג נירוקריל או סופרקריל.
רביד הסבירה והדגימה כיצד לטבול את הרולר, להספיג אותו טוב בצבע ולסחוט ממנו את הנ"ל כדי להגיע לכמות הנכונה של צבע לעבודה.
roler collage - 1000באופן דומה גם מכחול צריך להיות מוכן לעבודה בפינות בעייתיות. רביד הסבירה והדגימה איך לא לעשות בועות בצבע, איך לרכך אותן אם נוצרו, לצבוע בשני כיוונים ולהזהר מנזילות בפינות.
painting inside - collage - 1000כשיש רהיט שצריך לצבוע גם את הפנים שלו, מתחילים עם הפנים. אפשר לחלק את תהליך הצביעה הזה לשלושה שלבים. צביעה עם מכחול של הפינה הפנימית –> משיכת עודפי הצבע, מיידית, בעזרת הרולר להשגת כיסוי דק ואחיד של הצבע –> ולבסוף, צביעת המשטח כולו באופן אחיד.
my colors - 1000רביד מזגה לכל אחד מאיתנו אמבטיות עם צבע לפי בחירתו וידית עם רולר ספוג לכל גוון. אין צורך לדלל את הצבע, כמו שמומלץ בצביעת קירות, אם הצבע טרי ולא התייבש קצת מיושן. הגוונים שאנחנו בחרנו היו טורקיז 0682 , למגירה וחומצ'יק מוקה 0336 לגוף השידה ול"גרביים" בחרתי ירוק 8135. כל הגוונים שבחרתי הם של נירלט (משתי מניפות)
התחלנו לעבוד.
all we are painting 1-1500 צבענו איש איש את רהיטו בגוונים הנבחרים ולאחר מכן הוצאנו אותם להתייבש בשמש להאצת התהליך
forms in the sun 1-1000

פזמון חוזר – שיוף וליטוש, ראה הסבר דלעיל

משייפים קלות ומכינים את המשטח לשכבת הצבע הבאה.
שוב מנקים את האבק ושוב צובעים.
ושוב מוציאים לשמש לייבוש.
בשמש רואים טוב יותר את הפגמים בצביעה ובליטוש. במקרה שלי חזרתי כמה פעם לצבע נוסף בגלל עודף ליטוש בפינות, אזורים קטנים שלא כוסו היטב או כתמים לא ברורים בצבע.
form in the sun 6 - 1000
איפשהו באמצע היום, רביד וערן כנסו אותנו לארוחת צהרים צמחונית וטעימה שהם הכינו לנו. רק בשביל הכרובית של רביד שווה לבוא לסדנא. היה תענוג.

שלב 6 – צביעה בלכה

כאשר אנחנו מרוצים מהצביעה ומהתיקונים ולאחר השיופצ'יק האחרון, צובעים את הרהיט בשתי שכבות שלכה שקופה על בסיס מים. רביד ממליצה על לכה על בסיס מים של נירלט.
laquer nir lat - 1000כהכנה לצביעה עם הלכה מסירים את כל המסקינגטייפ מהרהיט ומנגבים אותו מן האבק . בסדנא עשינו זאת בעזרת אל-בד של מגבונים ששטפנו מהם את הסבון במי ברז וסחטנו היטב.
מניחים ליבוש מלא בצד.

עובדים עם הלכה בדיוק כפי שעובדים עם הצבע, למעט שני דברים. האחד, הוא הרולר שאיננו עשוי מספוג כמו זה שהשתמשנו לצבע אלא מבד דמוי עור פרוותי שנקרא "מיני פלוק בייסיק” (אם אתם קונים בעצמכם*, שימו לב שאין סיבים מנצנצים) והשני הוא דילול קל של הלכה (עד 10%) לפני השימוש. אנחנו מניחים את הלכה באותו האופן כמו את הצבע. מספיגים את הרולר ואז סוחטים אותו מהלכה וצובעים בשכבה דקה. מניחים להתייבש, הפעם לא בשמש (שלא ידבקו זבובונים) ולא משייפים לפני השכבה הבאה (למעט אם הלכה היא ישירות על עץ ללא יסוד, כמו ברגלי הבוק, ואז יש צורך לשייף קלות לפני השכבה השנייה, כדי להחליק את הסיבים.)
legs - collage - 1000כשהרהיטים היו יבשים לגמרי ואנחנו מרוצים למדי, רביד הרכיבה את הרגלים שהיו נפרדות, ע"י דבק נגרים וברגים, וחיברה לכל רהיט את הידית שלו.
כל אחד מהרהיטים של משתתפי הסדנא נושא אופי אחר לגמרי.
all dressers-1000מימין לשמאל למעלה: השידה של שרית והשידה של אושרית. למטה: השידה של סמדר והשידה של יניב.
וזו השידה שלי:

dresser and white wall - 1000בתחילה, היתה מיועדת לרהיט שלי ידית עדינה בצורת קונוס בצבע שחור. בכלל לא ערערתי על הבחירה מאחר והיא היתה יפה ומדוייקת. לאחר ארוחת הצהרים רביד הראתה לנו שקית עם ידיות וינטאג' שלדעתה אנשים עדיין מזועזעים מהן. מה אומר לכם, ידיות מהממות אחת אחת. התאהבתי בידיות עגולות ממתכת צבועה באדום עז. הצטערתי על כך שהידיות מתחברות עם שני ברגים ואילו במגירה שלי יש חור אחד בלבד.
deteils collage - 1000רביד לא אמרה כלום ונעלמה לה אי שם בנגריה וחזרה לאחר שמצאה במחסן ידית יחידה, עגולה ואדומה לבורג אחד…. יש!

______________________________________________________________________________
*  חלק מן החומרים המומלצים אינם נמצאים בכל טמבוריה ויש להזמינם מהיבואן. חלק מהם כלל לא נמכר ליחידים. כדי שנוכל לעבוד באותה האיכות,  רביד מאפשרת להזמין דרכה את כל החומרים, כולל הצבעים.

** אני יודעת שמן ההתלהבות העולה כאן מן הרשומה יכול להשתמע שקיבלתי אי אלו טובות הנאה כדי לספר ולהלל את הסדנא. אני חייבת לומר שלא כך הדבר. הסדנא הזו באמת מדהימה, נחוצה, מרגשת, ממלאה באנרגיות, מלמדת ומקדמת. אחרת איך הייתם מסבירים את זה שרק כשהגעתי הבית, בערב, שמתי לב שלא ישבתי לרגע על כסא? (רק לאוכל)

 

12 תגובות בנושא “הקסם של הצבע – רשמים מסדנת צביעה מקצועית וגם טיפים והמלצות

 1. טליה

  סיגליקי
  בשביל זה עזבת מוקדם את ערב " אריך מנדלסון " ? עכשיו הבנתי.
  כשתסיימי את תיקוני לוקי – בואי אליי , מבטיחה הרבה עבודה.
  בשיעורי צבע שתיכף תצטרפי אליהם תגלי שאני מכנה את הצביעה בשני הכיוונים – " שתי וערב ".
  כל הכבוד !!!!!
  ט'

  1. סיגל בן נון מאת

   הסדנא היתה מהבוקר מוקדםומזל שהייתי רעננה. זה היה יום עבודה מקיף ומלא. תענוג אמיתי.
   עד שאסיים את תיקוני לוקי – נהיה סבתות…
   גם רביד אמרה שתי וערב – אבל משהו בביטוי הזה לא נעם לי. אולי כי שתי וערב זה אריגה ולא כיוונים?

   לא הבטחתי לך שאני לא שרוטה…..

 2. ליאת בלזר

  רק היום מצאתי את הזמן והשקט לקרוא..איזה כייף לך!!
  אני מכירה מקרוב את כל התהליכים רק שאין לי טיפת סבלנות ומנסה לעשות קיצורי דרך שמלווים אח"כ בקללות ארסיות מתחת לשפם.
  יופי של שידה.
  שאפו 🙂
  חג שמח

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.