מובייל בהשראת מעמקי הים – הדרכה כללית

לפני הרבה ימים, כשחברויות רק התחילו להרקם להן, היתה לנו החלפה, בפורום אמנות הטקסטיל והליבוד בתפוז, שהנושא שלה היה ים. או שמא היה הנושא קייץ וזו אני שהתחברתי לים?

כך או כך אני מאוד אוהבת את הים וזה כנראה הגיע בתורשה. אבא שלי היה מלח בצי הסוחר, בחיתוליה של המדינה, ומאז שאני זוכרת את עצמי היה לוקח אותי לבקר את הים.

הים תמיד סיפק לי סיבות נהדרות לחלום.

פסל בת הים הקטנה בקופנהאגן                                                              דריל האנה – בסרט "ספלאש"

בימי ילדותי בת הים הקטנה של אנדרסן סיפקה סיפור אהבה קסום והצצה למעמקי המיסתורין של עולם אחר, ו"ספלאש" נתנה את התרגום המתאים בימי נערותי.

בת הים הקטנה – דיסני                      פטריק, כוכב הים                                   בוב ספוג                                נמו הדג – פיקסאר

לא לחינם אנחנו מוצאים את עצמנו נמשכים לחיים הקסומים שמתחת לפני הים, גם ללא אגדותיהם של הנס כריסטיאן אנדרסן ומלחי כל הזמנים. מעמקי הים מלאים צבע וצורה ואור שמלהיבים את הדעת.

בהחלפות של הפורום, בני הזוג נבחרים בהגרלה ואני שמחתי "להגריל" את ד' האהובה. מיד ידעתי שאני רוצה לעשות מובייל של יצורי הים. מובייל צבעוני, עליז ומאוד ימי. ההתלבטות היתה בין מובייל ישר או של מערכת שיוויי משקל וכמו תמיד, בחירת הבדים היא משמעותית.

כמה ימים קודם לכן, ד' ואני נפגשנו כשהיא מעבירה לי ערימות של דוגמאות בדי ריפוד שקיבלה מרפד באחד מהכפרים בגליל"אני לא סובלת אותם" היא אמרה ואני ידעתי שאני הולכת להשתמש בבדים הכי "נוצצים" לביצוע המובייל שלה ולהראות לה שלכל בד יש את הקונטקסט שבו הוא מלך.

לכל אחד מהיצורים המושחלים כאן יש סיפור יצירה. תהליך היצירה כאן לא היה מותווה מראש , אלא דומה יותר ליציאה להרפתקה. איך יראה כוכב הים? והדגים? וכוכב ים? ומה עם תמנון? ואיך עושים שושנת ים? והשאלה הכי בסיסית – האם אני "מעתיקה" יצורים מוכרים או שאני מעבירה את תחושת הצבעוניות שמעמקים הים משדרים לי?
מאחר ואתם כבר רואים את התמונות ואולי גם מכירים אותי אז כבר קיבלתם את התשובות.

כוכבי הים נתפרו מבד ריפוד עם ז'אקרד לורקס נוצץ. משהו קשה לעיכול בתור ריפוד בסלון. האמת שקשה לי לראות את הבד הזה מתאים לעוד משהו חוץ מלהיות כוכב ים.

כשכוכב הים הראשון היה גמור – הוא היה כל כך חמוד ואנושי בעיני ונראה כמו פטריק, החבר של בובספוג, אז הוספתי לו שתי עיניים מכפתורים. כמובן שלא השארתי את הכוכב השני סומא. 

[את קוי המתאר של הכוכב מציירים על צד שמאל של הבד, תופרים לבד נוסף ומשאירים פתח גדול מספיק כדי להפוך את הכוכב ולמלאו באקרילן. לאחר התפירה גוזרים מסביב, קרוב לתפר ואז הופכים  וממלאים. את הסגירה עושים בתך נסתר ידני.]

את צורת הדגים של המתלה בחרתי להביא מן הסכמה של ציורי הילדות שלנו כשאני משתמשת בכל דג בשילוב של שני בדים, אחד ל"פנים" ואחר, צבעוני, לגוף. אני מאוד אוהבת שימוש בכפתורים בעבודות בד ומה שהתחלתי עם כוכב הים, המשיך גם לכאן. לאחר שהדגים מולאו באקרילן, הוספתי חרוזי זכוכית נוצצים בתפירה ידנית כשאני עוקבת אחרי דוגמאות הטקסטיל. 

[ראשית, תופרים שני בדים בגוונים הנבחרים, אחד ל"פנים" ואחד לגוף. עושים זאת פעם אחת לכל צד. את הבדים המורכבים מניחים ימין אל ימין כשהתפר המפריד מונח בהתאמה. מציירים את הדג על צד שמאל של אחד הבדים, תופרים מסביב, גוזרים שוליים סביב התפר והופכים. לא לשכוח להשאיר פתח להפוך את הדג. ממלאים באקרילן, סוגרים בתך ניסתר ידני ומתחילים לקשט. כפתורים לעיניים (אני מעדיפה כפתורי ארבעה חורים) תופרים אחד לשני משני הצדדים. מוסיפים חרוזים (לא הכי קטנים) ומתפרים אותם לפי דוגמאות הטקסטיל.]

הדג הזה נולד מן הבדאיך שראיתי אותו באיקאה (נמכר בתור כיסוי לכיסאבאחד מסיורי האקראייםידעתי שהוא יהיה דג ושבמרכז כל כתמון עגלגל ירקם חרוזוכך באמת היה.

זכרתי שתמיד יש בסיפורי הים איזו צדפה אצילית ובכלל, הפנינים נחשבות לאוצרות הים. בחרתי בבד סטן עדין וכמה תיפורים, לאחר המילוי, עשו את העבודה.

[מניחים בד מתאים, עדין ודק (אני בחרתי בסטן) ימין אל ימין ומשרטטים קוי מתאר של צדפה על צד שמאל של אחד מהם. תופרים ומשאירים פתח להפיכה, גוזרים שוליים, הופכים וממלאים אקרילן. סוגרים בתך נסתר. עם חוט בגוון תואם עושים תיפורי קווילט ליצירת אפקט הצדפה. משחילים חרוזי פנינים על חוט ומחברים לצדפה. מחזקים בתיפורים אחרי כל חרוז.]

קיפוד הים היה משימה לא פשוטה לתכנון. במציאות, זו חיה יפיפייה עם מראה גרפי מרשים, הודות לקוצים השחורים והדקים שלה. אנחנו, אנשים היבשה, נתקלים בה בעיקר לאחר מותה ומכירים אותה בתור שלד עגול עם תשריט נקודות גרפי לא פחות. מבחינה ביצועית התקשיתי לשחזר את אצילות הקוצים של קיפוד הים ובחרתי בבד דמוי ז'מש ובתפירת חרוזים בצבע קרוב לשרטוט מראה השלד המוכר לנו.

[הביצוע פשוט מאוד. מניחים שני בדים ימין אל ימין ותופרים בצורת עיגול. משאירים פתח להפיכה, גוזרים מסביב לתפרים, הופכים, ממלאים וסוגרים בתך נסתר. עם חרוזים צבעוניים תופרים שרטוטים של קוים ו/או מעגלים.]

כשסיימתי להכין את יצורי הים שלי גיליתי את הפייזלי הזה על אחד מבדי הריפוד שד' העבירה לי לבגאזשל האוטו. "בטח יש כזה יצור ים יפההיכנשהו”החלטתי ביני לביניתפרתיגזרתי, הפכתי  ומילאתיובעיני הוא יצור ים מושלם.

[ההדרכה הזו נכונה לגבי תפירה ומילוי של כל אלמנט מודפס. מוצאים ציור או דוגמא שאנחנו אוהבים ומניחים אותה, ימין אל ימין לבד אחר, לפי הטעם. תופרים מסביב לדוגמא הנבחרת ולא שוכחים להשאיר פתח להפוך את הבד. גוזרים שוליים, הופכים, ממלאים וסוגרים בתך נסתר. במקרה הזה עקבתי אחרי הדוגמא של הבד, לפעמים מתאים לעשות צורה כללית אחרת שלא בצמוד לדוגמא שעל הבד.]

את כל הנ"ל תפרתי בסדר שאהבתי, כשאני משתמשת במחט עבה, חבל דק ושאריות חרוזים ומעט צדפים שאספתי בחוף.

10 תגובות בנושא “מובייל בהשראת מעמקי הים – הדרכה כללית

  1. ורדה וזהו

    הבלוג שלך והרשומה הזו הם כמו אויר לנשימה גם אצלי.
    מקום של צבעוניות ורוגע.
    מצטערת בכל פעם שפינית לך זמן ושמחה שאחרים תפסו אותו.
    מה דעתך להביא לידיעת בנות פורום רקמה את הבלוג הנהדר שלך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.